
Građanska udruga BIOM ispalila je još jedan ćorak, uznemiravajući građane Republike Hrvatske, nakon što je ministar poljoprivrede i potpredsjednik hrvatske Vlade David Vlajčić– ukinuo članak 11. Pravilnika o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja od 26. ožujka 2019. godine.
U članku 11. rečenog Pravilnika jasno stoji :
„Prilikom lova na pernatu divljač u močvarnim staništima zabranjen je odstrel uporabom naboja s olovnom sačmom „.
Lovačko učilište CAPREOLUS, ustanova za obrazovanje kadrova u lovstvu, zbog različitog tumačenja ove odredbe, koja je bila povod za njeno ukidanje, obratilo se nadležnom Ministarstvu za tumačenje.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva dalo je slijedeći odgovor :
„Uredba komisije (EU) 2021/57 оd 25. siječnja 2021. o izmjeni Priloga XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) u pogledu olova u sačmi u močvarnim područjima i oko njih stupila je na snagu u veljači 2023. godine. Ta Uredba je u Hrvatskoj implementirana Zakonom o provedbi Uredbe (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija, za kojeg je nadležno Ministarstvo zdravstva, a u smislu inspekcijskog nadzora sanitarni inspektori Državnog inspektorata Republike Hrvatske (DIRH).
Ovom Uredbom se u suštini zabranjuje korištenje pa čak i samo nošenje streljiva s olovnom sačmom u močvarnim (vlažnim) staništima i 100 metara oko njih, a za definiciju močvarnih (vlažnih) područja poziva se na definiciju kako je utvrđena Konvencijom o močvarama koje su od međunarodnog značaja naročito kao staništa ptica močvarica (Ramsarska konvencija).
Člankom 11. Pravilnika o načinu uporabe lovačkog oružja i naboja propisano je da je prilikom lova na pernatu divljač u močvarnim staništima zabranjen je odstrjel uporabom naboja s olovnom sačmom.
Iz navedene odredbe jasno je da Pravilnikom propisano ograničenje u užem opsegu nego što je propisano Uredbom odnosno Uredbom je zabranjeno korištenje i nošenje streljiva s olovnom sačmom i nije propisana vrsta divljači na koju se zabrana odnosi, dok je Pravilnikom propisana zabrana samo odstrjela (ne i nošenje) uporabom naboja s olovnom sačmom i to samo na pernatu divljač. Isto tako, Uredbom je propisana zabrana u močvarnim (vlažnim) staništima i 100 metara oko njih, a Pravilnikom samo u močvarnim staništima.
Radi otklanjanja navedene kolizije u propisima, posljedično i mogućeg različitog tumačenja propisa koje otežava rad inspekciji i tijelima pravosuđa te s obzirom na to da se ograničenja/zabrane propisuju isključivo zakonima, a ne pravilnicima, predložena je izmjena Pravilnika.
Napominjemo da se predmetnom izmjenom Pravilnika ni na koji način ne utječe na zabranu korištenja streljiva s olovnom sačmom nego se otklanjanju dvojbe“, stoji u obrazloženju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na upit splitskog Lovačkog učilišta CAPREOLUS.