
Na čast i ponos istarskih lovaca, većinom u sjevernim krajevima obuhvaćenim obroncima Ćićarije i Učke- populacija običnog jelena skočila je trostruko više nego što je bila prije desetak i više godina !
Kralja šume lovci su dočekali gradnjom čeka, pojilišta i solišta, ali i borbom protiv krivolova, naravno, tamo gdje ga je bilo. Pojava jelena zabilježena je 2000. godine, kada su već gajili i lovili srneću divljač i divlje svinje. No, kako je populacija jelena rasla, tako se smanjila populacija srneće divljači, ali i divljih svinja.
Tom pojavom zahvaćeno je području Ćićarije i Učke, a jelen se proširio i cijelom Istrom, pa je tako došao na svojem lutanju sve do – Poreča!
Riječ je o jelenima visokih trofeja, što jasno ukazuje da lovci vode brigu o uzgoju, čak i u uvjetima kada čagalj pokazuje sve češće zube i napada divljač. Doduše, teško može naškoditi jelenima, ali zato stradava srneća divljač , čiji je brojno stanje u stagnaciji.
Zabilježene su dvije podvrste čagljeva, dalmatinski i kontinentalni čagalj, koji su u određenom momentu napustili istarska lovišta. Međutim, čagalj se ponovno vratio i čini velike štete.
Jelenska divljač također čini štete na poljoprivrednim kulturama. Divljač u Istri stradava pod kotačima vozila na prometnicama, pa se računa da ovdje pogine najviše krupne divljači u Hrvatskoj.
Kad gledaš s druge strane, to znači i potvrdu da ima krupne divljači- koliko ti duša hoće ! A sve ide „na brk“ lovaca.
InfoCAP




