
Kad se lovcu ili lovkinji zaželi dobra kob – to znači da im se zaželi – dobar uspjeh u lovu. Međutim, ta želja ne mora značiti ishod u lovu i lovištu niti mora biti vezana za lov.
Zato su stari jezikoslovci lovačkog govora smatrali da se dobra kob može poželjeti nekome zbog posla, rada , nekog očekivanja , aktivnostima te, naposljetku, kod mnogih drugih događanja koje prate ljudski rod.
Kob je praslavenski izvor riječi ženskog roda koja se nalazi u jezicima mnogih naroda i ima pozitivan smisao i značenje.
Kod nas se udomaćio sa njemačkog govornog područja, još za vrijeme vladavine Austrougarske monarhije. Pozdrav dobra kob na njemačkom znači jednu riječ – Waidmannsheil.
Kako je pozdrav dobra kob u suštini lovački pozdrav kojim lovac lovcu želi uspješan lov, dobar odstrel, taj i takav pozdrav među oponentima lova i lovstva izaziva negativne konotacije. Prigovor se odnosi na to što sa pozdravom dobra kob lovac lovcu želi na odlasku u lov poželjeti – uspješan lov !
Što znači, odstrel divljači, ili kako oni kažu – ubojstvo divljači !
Zbog čega pozdrav znači uspješan lov, kako objasniti protivnicima lova da nekome želimo – uspješan lovni dan u prirodi, u druženju s divljači i ljudima, neovisno o odstrelu, te hoćemo li uopće odstrijeliti neku divljač.
Dobra (vam ) kob sadrži značenje na osnovu kojega se sluti ili predviđa dobro ili neko zlo (zla kob, dobra kob, sudbina, sreća, usud ), po Hrvatskom jezičnom portalu. Kad se nekome lovcu zaželi dobra kob onda se želi da mu se ispuni želja za uspješan lov (Pascal Durantel, Enciklopedija lovstva, hrvatski prijevod, 2007. ).
Poznati hrvatski lovački jezikoslovac prof. Dragutin Kišpatić ( Mediji i lovstvo, Davor Martić, 2024. )navodi da se „lovci kod sretanja i na rastanku pozdravljaju sa – dobra kob „u svojem „Rječniku hrvatskosrpskog govora lovačkog „ ( 1926. ). U polemici oko toga izraza i njegova značenja, Zlatko Turkalj ( Lovačko -ribarski vjesnik, 1927. ) ustaje protiv korištenja takvog pozdrava, obrazlažući kako u tom pozdravu „ne vidi ništa lovačkog i da ne zna kako se ta riječ uopće unatrag dvadeset godina uvukla u našu lovačku literaturu“.
Inž. Turkalj je, inače, smatrao da se lovcu ne smije, po tadašnjim narodnim običajima i vjerovanju, poželjeti sreća u lovu. Iz toga izvlači zaključak da dobra kob ne potječe „iz naroda, iz običaja koje su se gajili stoljećima, i da pozdrav nema veze s lovcima“.
Inače, Zlatko Turkalj se zalagao da se umjesto „čiste“ dobre kobi kao pozdrava upotrebljava neki drugi lovački pozdrav koji glasi : „Dobra vam kob, a lovu čast“.
U svakom slučaju, hrvatski lovci poštuju naslijeđe svojih očeva i djedova. Među njima se ustalio lovački pozdrav dobra vam kob lovci, neovisno da li se odnosi na lov ili lovčev život, ali mu se svakako želi poželjeti dobra sreća, sudbina ili usud.
InfoCAP
Na slici:
Među domaće lovce se uvriježio lovački pozdrav „ Dobra vam kob lovci „
• Grupa lovaca prilikom natjecanja ptičara u kraljevskom lovu na šumske šljuke
Foto Dragan Milanović