vijesti

HVAR: Otočni kačaduri odstrijelili 90 podivljalih koza i dva trofejna jelena lopatara

Hvarski kačaduri iz Lovačke udruge otoka Hvara već odavno dobro surađuju s jedinicama lokalne samouprave na škoju, ali i težacima kojima divljač čini goleme štete. Najviše takvih akcija provedeno je na zapadnom, a u nešto manjoj mjeri i središnjem dijelu otoka. One su se početno ponajviše odnosile na odstrel i protjerivanje divljih svinja s pojedinih terena, no u lovnoj godini 2024./2025. na Otoku sunca postignuti su značajni uspjesi naročito kada je riječ o izlučivanju podivljalih koza, pa i jelena lopatara.

U spomenutoj udruzi doznajemo da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva po njihovom zahtjevu još u kolovozu 2024. godine, naravno nakon provođenja prethodnog postupka, donijelo Rješenje kojim je dopušteno izlučenje podivljalih koza koje slobodno i bez nadzora lutaju prostorom zajedničkog otvorenog lovišta (XVII/144 – Hvar), a koje nisu registrirane, nemaju vlasnika ili posjednika, nisu propisno označene, niti su pod veterinarskim nadzorom. Na području LP Hvar i LP Stari Grad (na Kablu), obitava i do 500 takvih jedinki koje poljoprivrednicima čine štete na njihovim imanjima, a s druge strane postoji i realna opasnost od širenja zaraznih i nametničkih bolesti, pa su lovci stoga do 31. ožujka 2025. godine odstrelili 90 podivljalih koza i za tu brojku smanjili njihovu populaciju.

Dakle, Hvarani u tom pogledu imaju gotovo istovjetan problem kao i stanovništvo otoka Mljeta, a zanimljivost je i to da je stado jelena lopatara (Dama dama L.), svojedobno Revizijom LGO obilježeno kao nezavičajna (i nepoželjna) vrsta na području zapadnog dijela škoja, tj. području LP Hvar, gdje je prisutno već više od desetak godina. Govorimo o divljači koja u toj sredini obitava slobodno od prirode i koju se želi u cijelosti izlučiti, jer i ona čini velike štete na poljoprivrednim kulturama lokalnih težaka. Tamo je, po svemu sudeći, pobjegla iz uzgajališta, odnosno državnog lovišta XVII/13 – Pelegrin, a lovci su upravo u tom dijelu svoga lovišta, temeljem dobivenih evidencijskih markica, od 16. rujna 2024. do 15. veljače 2025. godine odstrelili 3 jelena lopatara, od kojih je jedan srebrni, a drugi zlatni trojej, te još dvije mlađe košute starosti tri i jedne godine od 1. listopada 2024. do 31. siječnja 2025. godine.

▪ Reći ću vam samo to da sam u studenom 2024. godine na rečenom području odstrelio tek mlađeg jelena lopatara od tri godine, a za ostala dva trebalo se itekako pomučiti jer je baš tu, bez lažne skromnosti, dolazilo do izražaja lovačko znanje, iskustvo i upornost. Jednog od njih, starog od 8 do 10 godina, sam tehnikom šuljanja odstrelio u prosincu te godine, a držao je golemo područje od Jagodne, Lozne, Sviračine, Stinive, Grabovca pa sve do Lučišća (12 x 5 km), dok je posljednji star oko 12 godina na isti način ‘pao’ početkom veljače 2025. godine s druge strane škoja, gdje je držao područje od Njivica, Smričeve Glave do Lemiša (8 x 6 km). Onog iz prosinca su u LS SDŽ ocijenili kao srebrni trofej od 174,29 CIC točaka, a ovog drugog kao ‘zlato’ od 184,36 CIC točaka – kazao nam je Stipe Čikeš, jedan od najpoznatijih lovaca na otoku.

Prema tome, Hvar ima trofeje s kojima se može pohvaliti rijetko koje lovište u Hrvatskoj. Otočni lovci i dalje će, pod paskom glavnog lovnika Prospera Vlahovića, dr. vet. med., raditi na izlučivanju podivljalih koza, koje su zapravo najveći problem i Lovačkoj udruzi i težacima, ali isto tako divljih svinja, pa i jelena lopatara. U tom smislu se očekuje novo Rješenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, barem kada je riječ o podivljalim kozama, jer je Veterinarska inspekcija početkom svibnja o. g. već boravila na Hvaru i obavila svoj dio posla, što je ustvari neophodno učiniti za donošenje tog pravnog akta.

Mirko Crnčević

Slika 1: Stipe Čikeš sa odstreljenim lopatarom na otoku Hvaru (veljača 2025. – zlato)

Back to top button
x

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje online iskustvo. Suglasni ste prihvatiti upotrebu kolačića u skladu s našim pravilima o kolačićima.