U bogatoj povjesnici splitsko-dalmatinskog i hrvatskog lovstva ostat će zlatnim slovima zapisan dan utemeljenja Lovačkog saveza županije splitsko-dalmatinske, 28. travnja 1994. godine. Dana kada se prvi put u povijesti lovstva osnivaju županijski lovački savezi kao asocijacije hrvatskih lovaca kojima je cilj bio poticanje, organiziranje uzgoja, zaštita, lov i korištenje divljači kao dio državnog dobra.
Bio je to prvi Lovački savez u Hrvatskoj, koji je svih proteklih godina, bio i ostao zvijezda vodilja mnogih lovačkih županijskih saveza na putu u bolju budućnost.
U ratnim danima pokrenut je novi ustroj domoljubnih lovaca i lovkinja, na slobodarskim idejama, kako bi i u segmentu lovstva, Hrvatska krenula brzim koracima ka europskom boljitku. Okupljajući lovce i lovkinje svih uzrasta, različitih običaja, navika i, naposljetku svjetonazora.
Tako je bilo u počecima.
Trideset godina kasnije sagrađena je danas moćna organizacija od 62 lovačke udruge i preko 6.000 slobodno udruženih građana, odnosno nepobjedivi korpus istinskih rendžera prirode na razini čitave Hrvatske!
Upravo je to garancija da će lovci i lovačke udruge nastaviti svoje djelovanje na očuvanju Bogom danih prirodnih staništa, autohtonog načina lova i lovačkih običaja – dio je to pozdravnog govora aktualnog predsjednika ŽLS-a Mladena Balića. Uz Marka Raosa, Ivicu Lovrića, trećeg čelnika te krovne županijske lovačke institucije od njenog formiranja prije tri desetljeća.
Tom prigodom tih turbulentnih ratnih godina i početaka organiziranog lovstva na području županije sjetio se i njen prvi predsjednik Marko Raos (inače ujak premijera Andreja Plenkovića op.a.) iz Makarske.
- Još davne 1993. godine bio sam pozvan od vodstva HLS-a da dođem u Split gdje sam se na Rivi našao sa tadašnjim predsjednikom saveza i nekolicinom naših ljudi, prof. Borisom Buklijašem i Ivicom Lovrićem. Bio je to konstitutivni sastanak kako bi se organizacijski pripremili za osnivanje ŽLS-a koji će se održati pola godine kasnije i čije je korpus već u tim ratnim uvjetima, u tridesetak lovačkih udruga, brojio oko pet tisuća lovaca.
Prvi naš sastanak bio je u Puli gdje su birani prvi predsjednici županijskih saveza, članovi HLS-a, članovi skupštine i izvršnog odbora. Nakon toga nastavljamo s radom. Mislim da smo to radili jako kvalitetno. Imali smo dobre namjere i maksimalnu odgovornost do jednoga momenta kada se nad nama nadvio jedan crni oblak narušivši međuljudske odnose time uzrokujući mimoilaženja u stavovima, i sve radi novca. Zbog svega toga na idućoj skupštini sam dao ostavku. Sada je situacija znatno bolja. I drago mi je zbog toga – kazao nam je o počecima saveza i njegovim porođajnim mukama, njen prvi predsjednik Marko Raos.
Fešta u velikoj dvorani restorana Ino u Kaštel Lukšiću bila je, kao što se i očekivalo spektakularan događaj kakav se još nije organizirao u lovstvu. Kao što je najavio sam organizator, bio je to jedinstven susret lovaca i lovkinja, čuvara prirode, kao i njihovih prijatelja i gostiju, gdje se okupilo dvjestotinjak sudionika plemenitih namjera – arhitekata novog, uređenog lovstva, prema europskim standardima.
Upravo se tim riječima skupu obratio tajnik HLS-a Hrvoje Kukas vjerujući u daljnji razvoj lovstva u ovom najmnogoljudnijem savezu u Hrvatskoj. Predstavnik HLS-a zahvalio se na učinkovitom radu i doprinosu u zaštiti prirode i lovstva u cjelini.
Uz zvukove lovačkih rogista dvoranom su prodefilirali gotovo svi predstavnici županijskih lovačkih društava i saveza, predstavnici županijske vlasti na čelu sa županom Blaženkom Bobanom, njegovim zamjenicima i nekolicinom pročelnika i saborskih zastupnika predvođeni Antom Sanaderom i Tomislavom Šutom.
U čast tog velikog jubileja podijeljena su odličja i zahvalnice, Hrvatskog lovačkog saveza i Lovačkog saveza splitsko-dalmatinske županije.
Osim lovaca i njihovih istaknutih članova, osnivača saveza, priznanja i zahvale još su dobili i Ante Sanader, Blaženko Boban, Stipe Čogelja, Ante Šošić, Ante Mihanović, Tomislav Đonlić, predsjednik županijske Vatrogasne zajednice Ivan Kovačević, predstavnici Policijske uprave, Davor Martić, bivši dugogodišnji urednik u našem dnevnom listu i lovačkom časopisu Dobra kob, kao i brojni drugi.
Ujedno je to bila jedinstvena prilika za ponovni susret velikana koji su gradili i izgradili hrvatsko lovstvo tijekom proteklih 30 godina, napose odlikovanih veterana lovstva sa Zlatnim odličjem sa likom Svetog Huberta! Ili svojevrsna inventura uspjeha onih neimara koji su, svatko na svoj način, dali obol napretku splitsko-dalmatinskog i hrvatskog lovstva.
Svoj doprinos sažet kroz rad tijekom desetljetne povijesti i sadašnjosti splitsko-dalmatinskog Lovačkog saveza opisan je u netom tiskanoj i u srijedu predstavljenoj brošuri „ 30 godina pod barjakom Svetog Huberta“. Brošuru potpisuje predsjednik Mladen Balić, a u njenoj realizaciji sudjelovali su Renata Potza, Mate Budimir, Ivan Cvitković i Davor Martić, dok je grafičku pripremu i dizajn obradio Danijel Popović.
I to je jedan od segmenata, čulo se na proslavi, da budućnost hrvatskog lovstva nije bila nikad upitna. Od vremena kada je lovac stavio svoje oružje na raspolaganje obrani svoje domovine, svojeg rodnog kraja, svog sela i grada, kada je sa sačmaricom krenuo na tenkove, ali sa čeličnim srcem i snagom volje da brani i obrani svoju postojbinu, tvrdi kamen, običaje i vjeru, do suvremenog lovstva i njegovim provođenjem u cjelini kroz elemente kao što su kinologija, sokolarenje, trofeistika, oružarstvo, balistika i streljaštvo.Bio je to nezaboravan susret domoljubnih lovaca, arhitekata suvremenog hrvatskog lovstva
Preneseno iz Slobodne Dalmacije
Piše Mladen Nejašmić
Foto: Nikola Brboleža/Cropix