Ekskluzivno

ZAGREB : Prvi ispiti za lovce 1933. bili su dragovoljni, ali su ga lovočuvari morali položiti da bi obnašali dužnost zakletih čuvara lova

Dugogodišnji tajnik Saveza lovačkih društava za Hrvatsku i Slavoniju i lovni pisac inž. Ivo Čeović na sjednici Upravnog odbora tog Saveza 9. srpnja 1933. godine (sjednica je održana u Čeovićevom stanu ) izvijestio je okupljene zastupnike kako je sročio pravilnike o polaganju dragovoljnih lovačkih i lovočuvarskih ispita zajedno sa uputama shodno zaključku godišnje Skupštine od 9. ožujka 1933. godine.
Zastupnici su objeručke usvojili oba pravilnika ,koji su, od tada pa nadalje, označili prekretnicu u edukaciji kadrova u lovstvu. Doduše, lovački i lovočuvarski ispiti su bili dragovoljni, građani ga nisu morali položiti uz uvjet da bi se bavili lovom i lovstvom. No, postojala je zapreka prilikom zapošljavanja lovočuvara koji su trebali položiti lovočuvarski ispit, te su za posao, pored ispita, trebali posjedovati osobne vještine i vrline da bi obnašali dužnost zakletog čuvara lova.
Pravilnicima su propisane četiri grupe gradiva iz oblasti uzgoja, zaštite, lova i korištenja lovne divljači.
Za predsjednika Ispitnog povjerenstva za lovce izabran je dr. Milovan Zoričić, predsjednik Saveza, a za njegova zamjenika dr Edo Danda, Brođanin koji je ostao zabilježen u povijesti hrvatskog lovstva kao osoba koja je 27. siječnja 1935. godine osnovala Savez ribarskih društava Savske banovine u Zagrebu i bio njegov prvi predsjednik . Članovi Ispitnog povjerenstva bili su inž. Ivo Čeović, dr. Alfonz Šemper, Aleksandar Benak i Vilim Piršić.
Za zamjenika su izabrani dr Otto Reiching i Veljko Ugrinić.
Upravni odbor razmotrio je i pravilnik o ispitu za službu čuvara lova . U ispitno povjerenstvo izabran je dr Milovan Zoričić i dr. Edo Dando, u svojstvu predsjednika i zamjenika , a za članove povjerenstva inž. Ivo Čeović i dr. Alfonz Šemper, dok su njihovi zamjenici bili inž. Vilim Piršić i dr Otto Reiching.
Upravni odbor je u nastavku odlučio da se za osobe sa položenim lovačkim ispitom i ispitom čuvara lova izradi prigodna značka, sa obilježjem prirode i divljači, te natpisom „Ispitani lovac“ i „ Ispitani čuvar lova „.
Malo je poznao da je lovačke značke izradio zagrebački kipar i medaljar Viktor Samuel Bernfest (Garčin, Slavonski Brod 1894.- Zagreb 1978. ) , učenik čuvenog medaljara Ive Kerdića, koji je poznat u povijesti hrvatskog lovstva zbog toga što je izradio prvu značku Saveza lovačkih društava za Hrvatsku i Slavoniju.
Obvezni lovački i lovočuvarski ispiti uvedeni su Zakonom o lovu i pratećim propisima 1950. godine. Ispit su polagali kandidati nakon jednogodišnjeg aktivnog stažiranja ,a bio je obvezujući za sve kandidate koji su se učlanili u Lovački savez poslije 1. siječnja 1947. godine.
Ispitima je pristupilo u tim prvim danima 13.000 lovaca !
Vrijedno je navesti da se prvi put spominju ispiti za lovce na ovim našim prostorima daleke 1904. godine u Austrougarskoj monarhiji. Prema pisanju tadašnjeg Šumarskog lista austrougarski ministar poljodjelstva B. Tallian izvijestio je državnu šumarsku upravu da „kani osnovati školu za lovce i tako podignuti broj školovanog kadra i pismenog lovačkog osoblja za izvršavanje mnogih zadaća u lovstvu i šumarstvu“ .
InfoCAP

NA SLICI
Mladi polaznici prilikom polaganja završnog lovačkog ispita u Lovačkom učilištu CAPREOLUS

Back to top button
x

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje online iskustvo. Suglasni ste prihvatiti upotrebu kolačića u skladu s našim pravilima o kolačićima.